Właściwości, wartości odżywcze, kalorie

    Znane ze swoich właściwości oliwki wykorzystywane są jako doskonały dodatek kulinarny. Ponadto kremy z dodatkiem wyciągu oliwkowego, żele i balsamy świetnie nadają się do nawilżania skóry. Nic dziwnego w końcu oliwka jest owocem zawierającym w większości oliwę. Stanowi ona około 30% składu. Dlatego dobrze działa na odwodnione komórki naskórka, przywraca skórze ładny wygląd i gładkość. Podobne efekty osiąga się stosując oliwki jako odżywczy składnik potraw. Sałatki z oliwkami; grecka, z kurczakiem, z fetą i wiele innych to fajne i lekkie przekąski, które nie były by tak pyszne gdyby nie oliwki. Szczególnie oliwa z oliwek tłoczona na zimno uważana jest za najlepsze źródło wielu odżywczych składników. Taki proces przetwarzania owoców na oliwę, sprawia, że posiada ona nieodzowne wartości w diecie przeciw cholesterolowej i w pożywieniu wszystkich tych osób, które dbają o kondycję, sylwetkę i odporność.

    Co więc decyduje o tak dużym znaczeniu zdrowotnym samych oliwek i oliwy z nich tłoczonej? Są to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Poza tym związki mineralne a wśród nich żelazo, potas, fosfor i witaminy z grupy B oraz witaminy E, A i C. Przy całej masie zalet jakie mają oliwki trzeba zaznaczyć, że są bardzo kaloryczne. W końcu są to owoce uprawiane głównie na olej i w dużym stopniu złożone z niego. W 100g przetworzonych oliwek, bo takie dopiero nadają się do spożycia jest około 140 kcal. Jest to dosyć duże. Zielone marynowane oliwki są bardziej tuczące natomiast czarne, jako, że są zbierane z drzewa w postaci dojrzałych owoców mają tych kalorii mniej. Zatem nie należy przesadzać z ich spożywaniem. Jednak wszystko co jest jedzone z umiarem nie szkodzi, a wypadku oliwek pomaga.

    Dużo bardziej kaloryczna, ponieważ ma postać skondensowaną, jest oliwa z oliwek. W 100 g tego produktu kryje się ponad 800kcal. Jednakże jest duża różnica dodawać do sosów i sałatek zwykły olej także kaloryczny a oliwę z oliwek, która posiada więcej wartości odżywczych i zdrowotnych składników. Same oliwki jak też oliwa z nich wykonana zalecane są do spożywania przez osoby cierpiące na miażdżycę, alergie, z problemami krążeniowymi i dbających o nieskazitelny wygląd skóry. To głównie witamina E o nią dba.